Lokalne vijesti

14.02.2019

Građanska inicijativa Labinštine: Dosta je termoelektrane na ugljen!

“Očekivano, ni u ovoj javnoj raspravi nismo dobili od vas neke pametne, suvisle i argumentima potkrijepljene odgovore na sva naša pitanja. Pitanja koji mi građani Labinštine postavljamo tiču se našeg zdravlja, zdravog življenja i kvalitete života. Zato vaš birokratski suhoparan hladan tekst i dokument, vaš rutinski posao nije za nas opcija jer ignorirate i stavljate u opasnost stanovništvo Labinštine.  Ne postoji u industriji većeg zla, ne postoji većeg zagađenja i ne postoji veće štetočine nego što je termoelektrana na ugljen.“, kažu u komentaru upućenom Ministarstvu zaštite okoliša i energetske učinkovitosti, a na Nacrt okolišne dozvole za Termoelektranu Plomin 1, predstavnici Građanske inicijative Labinštine Mladenka Vidas i Mladen Bastijanić. 

Mladenka Vidas nadalje pojašnjava:  (ton – Mladenka Vidas).  Građanska inicijativa podsjeća da je TE Plomin 1 izgrađena  prije 50 godina (!), a prije dvije godine je zatvorena nakon velikog požara. Trebala je raditi do 2015. godine da bi Ministarstvo zaštite okoliša i energetika  ispod radara produžio okolišnu dozvolu do 31.prosinca 2017.godine navodi Vidas:  (ton – Mladenka Vidas 1). Uz TE Plomin 2, Rockwool, cementare Holcima, brojnih kamenoloma, Kaštijuna, RDF-a iz Kaštijuna …Vi Ministarstvo „zaštite“ okoliša i energetike načelu sa ministrom Ćorićem želite nam uvaliti još 15- 20 godina zagađenja, bolesti i smrti  iz TE Plomin 1. Dosta je, poručuju iz Građanske inicijative Labinštine: (ton – Mladenka Vidas 2). Građanska inicijativa Labinštine zaključuje kako Uvid u Nacrt okolišne dozvole na internetskim stranicama Općine Kršan i Istarske županije nije trajao 15 dana, nego tek od 29. siječnja do 6. veljače.