U godini smo u kojoj obilježavamo 500. obljetnicu rođenja Matije Vlačića Ilirika, našeg slavnog sugrađanina, velikana hrvatske i njemačke reformacijske misli. Grad Labin za taj veliki jubilej pripremio je iznimno sadržajan i bogat program koji se trebao održati u zemlji i inozemstvu od ožujka do listopada 2020. godine.
Jedan od najvažnijih događaja svakako je i planirana dokumentarna izložba na temu Matije Vlačića Ilirika u travnju u Europskom parlamentu u Bruxellesu. Međutim COVID-19 zaustavio je održavanje ovog programa, koji je u trenutku proglašenja pandemije u Hrvatskoj i Europi bio sadržajno i dizajnerski zgotovljen. ''Stali smo u trenutku printa 19 pripremljenih panela. Ova je dokumentarna izložba trebala je biti putujuća sa startom u Bruxellesu, a potom biti prezentirana u Zagrebu, Osijeku i Labinu.
Kako i dalje svi moramo ostati doma, dokumentarna izložba o Matiji Vlačiću Iliriku imat će svoju premijeru virtualno i zato vas sa zadovoljstvom pozivamo da u srijedu, 22. travnja 2020. godine od 11,00 sati razgledate virtualnu dokumentarnu izložbu povodom 500. obljetnice rođenja Matije Vlačića Ilirika i to na mrežnim stranicama Grada Labina www.labin.hr, www.flacius.info, kao i na Facebook stranici Gradonačelnika'', poručuju iz Grada Labina.
Cjelokupni sadržaj izložbe moći će se pregledati i preuzeti kao digitalni katalog u PDF formatu.