Lokalne vijesti

24.11.2020

Informatičari nedešćanske osnovne škole uspješni na natjecanju Dabar 2020.

Četvrtu godinu za redom u OŠ „Vitomir Širola Pajo“ održano je natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja Dabar 2020. Učenici su sudjelovali na međunarodnom online natjecanju iz informatike i računalnog razmišljanja "Dabar" na CARNet-ovom sustavu MOOC i to u kategoriji KiloDabar za učenike 5. i 6., te kategoriji MegaDabar za učenike 7. i 8. razreda. Natjecanje je trajalo od 9.- 13. studenog. Pripremu i organizaciju natjecanja u školi, sukladno epidemiološkim mjerama, vodila je učiteljica informatike Erna Okanović Višković. Nakon obrade svih rezultata troje učenika ušlo je u 10% najboljih rezultata u državi. To su, redom po uspješnosti Sara Vojić, učenica 5. razreda (kategorija KiloDabar), Nina Miletić i Doni Žigant, učenici 8. razreda (kategorija MegaDabar). U kategoriji KiloDabar sudjelovalo je 10 017 učenika, a u kategoriji MegaDabar 6671 učenik iz cijele Hrvatske. U četiri godine sudjelovanja, učenici škole su tri godine ostvarili rezultat unutar 10% najboljih rezultata u državi. Natjecanje je besplatno za učenike i škole, a škole se moraju pridržavati Pravilnika natjecanja i Etičkog kodeksa natjecanja Dabar. Zbog nepovoljne epidemiološke situacije u RH, po prvi puta je omogućeno samostalno sudjelovanje učenika iz vlastitog doma. Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga “Suradnici u učenju”. Podršku natjecanju i ove godine daju Hrvatski savez informatičara, Visoko učilište Algebra, CARNET i Ministarstvo znanosti i obrazovanja.