Srednja škola Mate Blažine na nedavnom je 4. Festivalu zavičajnosti za srednje škole Istarske županije, održanom u Rovinju predstavila svoj zavičajni projekt „Pet stoljeća Matije Vlačića“. Na projektu su, tijekom dvije školske godine, sudjelovali brojni učenici i nastavnici. Na satovima kemije i izborne kemije pod mentorstvom Olivere Tadić radilo se na "Pripravi papira i tinte po recepturama iz 16. stoljeća".
Na satovima njemačkoga jezika profesorica Elviana Frančula Tenčić i učenici su osmislili digitalni plakat "Matija Vlačić Ilirik nakon 500 godina ponovno na turi po Njemačkoj". Na nastavi povijesti pod mentorstvom profesorice Dijane Muškardin učenici su osmislili portret Matije Vlačića kojega su izradili vlastitim potpisom te zatim ga tiskali na majice. Također skupina koja je dio zavičajne nastave radila je na istraživačkoj temi „Kako se kažnjavalo protestante u Istri“.
U zavičajnom projektu sudjelovali su i ekonomisti. Učenici 2.d su se u okviru izbornog predmeta Osnove turizma pod mentorstvom profesorice Orijane Tenčić upoznali s likom i djelom Matije Vlačića Ilirika. Učenici su samostalno tražili i prikupljali informacije i fotografije te crtali portret Matije Vlačića Ilirika za izradu razglednica. Nakon toga su izrađivali razglednice koje su i tiskane. Pri realizaciji zavičajnog projekta pomogli su i aktivno se uključili i Narodni muzej Labin koji skrbi o Memorijalnoj zbirci Matije Vlačića Ilirika, a za dizajn i tiskanje razglednica i majica zaslužan je Leo Knapić i Vetva graph iz Raše.
Zahvalnice za sudjelovanje na 4. Festivalu zavičajnosti su u ime labinske Srednje škole u Rovinju preuzele učenice 3. razreda gimnazije Gloria Kiršić i Natali Belušić. U Rovinju je predsjednica radne skupine za Implementaciju zavičajne nastave u srednjim školama Istarske županije, Dijana Muškardin, najavila i novi javni poziv Istarske županije te pozvala sve srednje škole da se kao i do sada aktivno uključe sa svojim kreativnim i bogatim zavičajnim projektima. Također je najavila i novi zavičajni priručnik na kojem aktivno radi zajedno s nastavnicima kolegama članovima radne skupine.
„Iako nam je pandemija na neki način ukrala svjetove i sve je nekako usporilo se i naše je obrazovanje prebačeno na daljinu, ipak nije stalo i to me čini sretnom jer je zapravo vrijeme pandemije pokazalo kako se možemo okrenuti onome što nas okružuje, zavičajnoj baštini. Ovi projekti pokazuju to naše bogatstvo različitosti koje nastavljamo njegovati i razvijati. Razvijanjem zavičajne pismenosti samo dodatno osnažujemo naš zavičajni identitet"., kazala je na 4. Festivalu zavičajnosti na kojem su svoje projekte predstavile 23 srednje škole Istarske županije, profesorica Dijana Muškardin.
