28.07.2022
Barban i konjanici se ubrzano pripremaju za 47. Trku na prstenac
Unatoč visokim temperaturama, uzavrelom asfaltu, sprženom raslinju, izgorjeloj travi uz stazu i prijetećim sunčevim zrakama, konjanici barbanske Trke na prstenac, koji su se prijavili za njezino 47. izdanje, disciplinirano provode pripreme, jer viteški moraju odgovoriti zahtjevima natjecanja, koje podliježu snažnom mehanizmu, kako bi na stazi u nedjelju, 21. kolovoza sve besprijekorno štimalo. Sve službeno započinje u petak navečer, 19. kolovoza, podizanjem Trkine zastave na barbanskoj placi.
U subotu će se na Gradišću, s početkom u 17 sati održati Trka za viticu, a u večernjim će satima istarski lovci na barbanskoj streljani sudjelovati u tradicionalnom gađanju letećih meta, disciplina TRAP. 47. Trka na prstenac održat će se u nedjelju, 21. kolovoza, u 17 sati, uz izravni prijenos na drugom programu Hrvatske televizije. Dosada je na trkama nastupilo sedamdesetak natjecatelja, a naslovom se slavodobitnika okitilo njih dvadeset i četvero. Dugo je najtrofejniji bio Vazmoslav Vale, sa četiri osvojena naslova, dok se 2017. godine, s njim nije izjednačio Maksimilijan Rojnić. Tri puta su slast pobjede osjetili Zdravko Prhat, Miro Grgorović i Mario Učkar. Za ovogodišnju Trku prijavilo se 19 natjecatelja: Gvido Babić, Stefano Benazić, Petar Benčić,Danijel Broskvar, Bruno Celija, Milio Grabrović, Andrej Kancelar, Luka Kancelar, Kristijan Kancelar, Antonio Osip, Stefano Osip, Nandi Radola, Maksimilijan Rojnić Maksi, Goran Špada, Diego Učkar, Silvio Učkar, Toni Vlačić, Aleksa Vale i Erik Žagrić.
Svi su bili obavezni obaviti pripreme na treninzima koji se se održavali srijedom i nedjeljom. Odluku o plasmanu 16 konjanika u završnicu donijet će Izvršni odbor Društva, prema izvješću Časnog suda. Poslije kvalifikacijskog treninga, 27. srpnja , pa do same Trke, održat će se još tri treninga, koji će biti otvoreni za posjetitelje. Ovako zgusnutom rasporedu treninga raduju su i turisti koji borave na Barbanštini, kao i roditelji malodobne djece, kojima je vidjeti konje izbliza pravi doživljaj.
Trka se najviše raduje dolasku velikog broja posjetitelja. Prema onima koji će doći da izbliza gledaju Trku, kao i onih drugih, koji će je pratiti pred tv ekranima, velika je obaveza organizatora da pripremljenost konjanika bude na razini, da zadovolji njihove ukuse. 47. Trka na prstenac održat će se pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, te se očekuje njegov dolazak i da slavodobitniku preda Štit Predsjednika Republike. Tu počasnu prijelaznu nagradu uveo je, 2009. godine Ured predsjednika Republike. Prvi dobitnik Štita je Toni Uravić, a uručio mu ga je 6. prosinca, na Dan Općine Barban, osobno tadašnji predsjednik Stjepan Mesić, kao slavodobitniku 34. Trke na prstenac.