Udruga „Spod Učke“ je jedina istarska udruga čije je djelovanje usmjereno na razvijanje i održavanje zavičajnog programa za podučavanje visoko ugroženog vlaškog jezika kroz dječju jezičnu igraonicu „Puljići“, dokumentiranje i promociju vlaškog jezika te oživljavanju kulturnog programa u Šušnjevici i okolici kroz organizaciju pjesničkih večeri, izložbi te drugih kulturnih događanja. Od 2021. godine, u suradnji s Ekomuzejom Vlaški puti, provodi projekt Očuvajmo naš jezik i tradiciju u Područnoj školi Šušnjevica te Osnovnoj školi Ivana Gorana Kovačića u Čepiću.
Najboljim polaznicima projekta „Očuvajmo naš jezik i tradiciju“ dodijeljene su „Nagrade Soldatić”. Pokojni Libero Soldatić podrijetlom iz Jesenovika, sa svojom suprugom Daisy iz Australije, donirao je 2023. godine udruzi Spod Učke 2500 eura s namjenom očuvanja vlaškog jezika. Najuspješnijima polaznicima Alesiji i Diegu Načinoviću te Antoneli Ljubičić nagrade je uručio sin pokojnog Libera, Toni Soldatić. U sklopu projekta (Ne)skrivena Istra snimljen je dokumentarni film na vlaškom jeziku Trukinja/Kukuruz koji se premijerno prikazao u nastavku večeri. Autori filma su Valter Stojšić i Viviana Brkarić. Film govori o uzgoju kukuruza kao tradicionalne kulture važne za ljudsku prehranu, ali i stočnu hranu.
Program se nastavio s jednim od najljepših dragulja hrvatskog mjuzikla – Jalta, Jalta, u izvedbi obitelji Surian. (
ton - Jalta Jalta). Neposredno nakon izvedbe ovog klasika hrvatskog glazbenog teatra svoje dojmove iznijela je glavna akterica Eleonora Surian: (
ton - Eleonora Surian). Među mnogobrojnim posjetiteljima susreli smo i našu ambasadoricu labinske cakavice Elis Lovrić, koja nam je o svom projektu „Merika“ ekskluzivno otkrila važnu vijest: (
ton - Elis Lovrić).
Organizator manifestacije je udruga „Spod Učke“ u suradnji s Ekomuzejom Vlaški puti.
Manifestaciju podupiru Ministarstvo kulture i medija, Istarska županija, Općina Kršan, obitelj Surian i obitelj Soldatić.