Podvodni dron, 3D modeli i istraživanje mora: Učenici Srednje škole Mate Blažine postali ''Čuvari mora''
U sklopu projekta „Čuvari mora – ispod površine“ učenici Srednje škole Mate Blažine Labin istraživali su podmorje uz pomoć podvodnog drona, fotogrametrije, GIS-a i 3D printanja te razvijali STEM kompetencije.
U okviru projekta „Čuvari mora – ispod površine“ Srednje škole Mate Blažine Labin tijekom svibnja provedene su radionice usmjerene na istraživanje podmorja, primjenu suvremenih tehnologija i razvoj STEM kompetencija učenika.
U radionicama su sudjelovali učenici koji su iskazali interes za projektne aktivnosti te se ističu znanjem, vještinama i postignućima u STEM području. Projekt se provodi u partnerstvu s Fakultetom prirodnih znanosti u Puli i Istarskim veleučilištem te u suradnji s DPA Rabac, a financira ga Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih u okviru projekata i programa rada s darovitim učenicima u osnovnim i srednjim školama za školsku godinu 2025./2026.
Od fizikalnih zakonitosti pod vodom do 3D modela podmorja
Tijekom radionice posvećene fizikalnim zakonitostima pod vodom učenici su istraživali njihovo djelovanje na tijela u morskom okruženju. Na praktičnim primjerima povezivali su teorijska znanja sa situacijama iz ronilačke prakse te stjecali bolje razumijevanje sigurnosti pri ronjenju. Radionicu su vodili nastavnici Nedeljko Mandić i Uno Skopas.
U radionici „Fotogrametrija i 3D printanje“ učenici su obrađivali snimke podmorja, koje su za potrebe projekta ustupili dr. sc. Neven Iveša i Manuel Marković iz DPA Rabac, te ih pretvarali u digitalne trodimenzionalne modele. Upoznali su se s osnovama fotogrametrije koristeći specijalizirani program, a stečena znanja primijenili su pri izradi fizičkog modela 3D pisačem. Radionicu su vodili nastavnici Lea Franković, Marko Ivan Šumberac i Željko Ernečić.
Podvodni dron otvorio novu perspektivu istraživanja mora
U okviru projekta škola je opremljena podvodnim dronom koji je učenicima omogućio neposredno istraživanje te prikupljanje podataka za daljnju analizu i obradu. Terensko istraživanje podmorja provedeno je u Rapcu, na području Girandelle koje pripada ekološkoj mreži Natura 2000.
Učenici su imali priliku upravljati podvodnim dronom i istraživati podmorje iz sasvim nove perspektive. U aktivnosti su sudjelovali i nastavnici Marko Ivan Šumberac, Željko Ernečić i Ana Paliska s ciljem jačanja vlastitih digitalnih kompetencija u radu s naprednom tehnologijom.
Tijekom upravljanja podvodnim dronom dr. sc. Neven Iveša, morski biolog, ronilac i znanstvenik, sudionicima je tumačio prizore iz podmorja te ih upoznavao s različitim morskim staništima, biljnim i životinjskim vrstama te njihovom ulogom u morskom ekosustavu.
Radionicu o osnovama mapiranja morskih staništa u GIS-u vodila je Davorka Turković, vanjska projektna suradnica. Učenike je upoznala s osnovama geografskih informacijskih sustava te načinima prikupljanja, organiziranja i prikazivanja prostornih podataka. Predstavila je i Bioportal, nacionalni informacijski sustav za pregled i prikupljanje podataka o bioraznolikosti.
Učenici su stekli uvid u mogućnosti uporabe znanstvenih podataka u istraživanju i zaštiti prirode. U radionici su sudjelovali i nastavnik Željko Ernečić te Ana Paliska, voditeljica projekta.
Provedene radionice pokazale su kako povezivanje znanosti, tehnologije te praktičnog i terenskog rada učenicima pruža vrijedna iskustva, potiče istraživački duh i razvija svijest o važnosti očuvanja podmorja.
Nakon završetka projekta podvodni dron koristit će se i u daljnjim aktivnostima škole. Njegova primjena omogućit će istraživanje podmorja, razvoj digitalnih i istraživačkih kompetencija te aktivno uključivanje učenika u aktivnosti usmjerene na proučavanje i zaštitu morskog okoliša.
Share on:
Povezane vijesti
Servisne informacije
BEZ STRUJE 24. 8. 2026. (ponedjeljak):
• Labin - Ermenegilda Štemberga k. br. 1, 1A , 3, 3A, 4 i 5 od 11:00 do 14:00
BEZ VODE 27. 8. 2026. (četvrtak):
• Veli Golji do Barbići, Mali Golji do Kunja, Paradiž, Martinski, Županići, Ružići, Kraj Drage, Šumber, Kukurini do 23:00
Nakon radova moguća su zamućenja vode.
U slučaju zamućenja nazvati (dežurni telefon):
091 1855 163 – (07:00-22:00)
091 1855 164 – (22:00-07:00)
052 874 311 – (22:00-07:00)








