Lokalne vijesti

23.10.2025

Ćakulode u Domu za starije u Raši s pjesnicima Teodorom i Elis Gobo

U sklopu Mjeseca hrvatske knjige u Domu za starije osobe Raša održane su Ćakulode s pjesnicima Teodorom i Elis Gobo. Korisnici Doma recitirali su i pjevali stihove inspirirane ljubavlju, zavičajem i životnim pričama Istre.

U sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, koji se održava od 15. listopada do 15. studenoga, u Domu za starije osobe Raša u četvrtak, 23. listopada, održane su Ćakulode s pjesnicima Teodorom Gobo i Elis Gobo.

Teme Ćakuloda bile su životne priče pjesnika koje ih inspiriraju na pisanje — o rudarima i rodnom kraju kao izvoru nadahnuća. Stihovi njihovih pjesama potaknuli su korisnike Doma na recitiranje vlastitih stihova, kao i na aktivan dijalog i komunikaciju s gostima.

Korisnica Doma Katarina Sandić izrecitirala je svoju pjesmu koju, kako kaže, „čuva u duši“, posvećenu majci, dok je Alma Novak zapjevala stihove Teodorove pjesme „Da smo se ranije sreli“. Susret s pjesnicima bio je inspirativan, a ljubavne pjesme, protkane humorom, vraćale su korisnike u mladost.

Teodor Gobo iz Trgetari autor je samostalnih zbirki pjesama Oprosti zbog ljubavi i Dok te gledam kako spavaš, a pjesme su mu uvrštene u brojne zajedničke zbirke: More na dlanu, Ca je ča, Verši na šterni i Spoda menduli: versi z labinjonske skanciji. Osim poezije, piše i prozu te je dosad objavio četiri romana. Laureat je natječaja Ca je ča 2023. godine. Teme njegovih pjesama su ljubav, zavičaj i mali ljudi iz njegova okruženja vrijedni pamćenja.

Elis Gobo piše poeziju i prozu na pićanskom mjesnom govoru, a pjesme su joj objavljene u zajedničkim zbirkama Žavajon, Pićonski feroli i feralići i Spoda menduli: versi z labinjonske skanciji, kao i u zborniku Domaća rič. Svoju poeziju predstavljala je na pjesničkim večerima Matice hrvatske u Puli i Zadru, Veršima na šterni u Vižinadi, Barakovićevim danima u Zadru, Večerima na Brižićevin dvuoru na Ugljanu te na manifestaciji Ča vrh arbe na Rabu. Laureatkinja je prošlogodišnjeg natječaja Ca je ča u Labinu, a za svoju humoresku osvojila je nagradu Čakavijana.