Udruga osoba s invaliditetom Labin obilježila je 21. godišnjicu rada edukativnim predavanjem „Život sa šećernom bolešću” koje je održala dr. sc. Dora Sergo iz Thalassotherapije Opatija.
Proteklog petka je, u organizaciji Udruge osoba s invaliditetom Labin, povodom 21. godišnjice postojanja udruge, održano edukativno predavanje pod nazivom „Život sa šećernom bolešću”.
Predavanje je održala dr. sc. Dora Sergo, dr. med., iz Centra za dijabetes, endokrinologiju i kardiometabolizam Specijalne bolnice Thalassotherapia Opatija.
Razumijevanje šećerne bolesti i važnost pravilne brige o zdravlju
Predavanje je bilo posvećeno razumijevanju šećerne bolesti, načinima liječenja i važnosti pravilne brige o zdravlju.
Kako je istaknuto, šećerna bolest je kronična bolest u kojoj dolazi do povišene razine šećera u krvi zbog poremećaja u lučenju ili djelovanju inzulina. Postoje dvije glavne vrste bolesti – tip 1, koji se najčešće javlja u djetinjstvu i zahtijeva primjenu inzulina te tip 2, koji je češći u odrasloj dobi i povezan s prekomjernom tjelesnom težinom, nepravilnom prehranom i nedostatkom tjelesne aktivnosti.
Prehrana i tjelesna aktivnost kao temelj liječenja
Dr. Sergo je istaknula kako je pravilna prehrana temelj uspješnog liječenja. Preporučuje se mediteranski tip prehrane, koji uključuje uravnotežen unos složenih ugljikohidrata, zdravih masti i bjelančevina, uz izbjegavanje industrijskih proizvoda sa „skrivenim šećerima“.
Uz prehranu, iznimno je važna i redovita tjelesna aktivnost, poput šetnje od 30 do 60 minuta dnevno, koja poboljšava regulaciju glukoze, krvni tlak i opće raspoloženje.
Preporuke za prevenciju komplikacija
Predavačica je upozorila i na povećan rizik od masne jetre i infekcija kod osoba sa šećernom bolešću, zbog čega se preporučuje redovito cijepljenje protiv gripe, pneumokoka, hepatitisa B, COVID-19 i drugih bolesti, prema važećim preporukama.
Aktivno sudjelovanje u liječenju i kvalitetniji život
Zaključak predavanja bio je da osoba oboljela od šećerne bolesti mora aktivno sudjelovati u liječenju – redovito mjeriti šećer, održavati zdravu tjelesnu težinu, biti fizički aktivna i redovito kontrolirati zdravstveno stanje uz podršku liječnika.
Cilj je postići dobru regulaciju bolesti i spriječiti razvoj komplikacija, čime se uvelike poboljšava kvaliteta života osoba sa šećernom bolešću.