Kino Labin ovog tjedna domaćin je festivala „Od otpora do mira“, koji donosi filmove o antifašizmu, Drugom svjetskom ratu i univerzalnim vrijednostima solidarnosti i zajedništva. Ulaz na sve projekcije je besplatan.
Kino Labin domaćin festivala „Od otpora do mira“
Kino Labin ovog tjedna postaje središte filmskog dijaloga o prošlosti, otporu i transformaciji prema miru. Festival „Od otpora do mira“ donosi program posvećen filmovima koji tematiziraju antifašizam, Drugi svjetski rat i njegovu ostavštinu, ali i univerzalne poruke solidarnosti, oprosta i zajedništva.
Tijekom dva dana, 12. i 13. studenoga, publika će moći pogledati niz dokumentarnih i igranih filmova suvremenih hrvatskih autora koji istražuju osobne i kolektivne priče otpora i preživljavanja.
Na programu su naslovi koji su već izazvali pozornost domaće i međunarodne publike: „Goli“ Tihe Gudac, „Šume šume“, „Zemlja ognja“, „Napušteni grad“ te „Mirotvorac“ Ivana Ramljaka.
Film „Mirotvorac“ redatelja Ivana Ramljaka osvojio je nagradu Zlatna golubica na festivalu DOK Leipzig u Njemačkoj te Veliku zlatnu arenu za najbolji film na Pulskom filmskom festivalu 2025. Film „Zemlja ognja“, u produkciji labinskog Level 52 za HRT, doživjet će svoju labinsku kino premijeru.
Film kao prostor sjećanja i dijaloga
Filmovi donose snažna svjedočanstva, introspektivne priče i umjetničke prikaze povijesnih trenutaka koji su oblikovali identitet Istre i Hrvatske. Festival je osmišljen kao prostor sjećanja i dijaloga – mjesto gdje se kroz film promišlja o prošlosti, ali i o vrijednostima koje iz nje izrastaju. U fokusu je transformacija otpora iz rata u mir, ideja koja povezuje sve prikazane naslove.
Selektorice festivala su Olja Višković, voditeljica Narodnog muzeja Labin, i Renata Kiršić Veselica, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Labin.
Danas u 17 sati prikazuje se film „Goli“, u 18.15 film „Šume, šume“, u 19.30 „Zemlja ognja“, a večer zatvara film „Napušteni grad“ u 20.20 sati. Sutra u 19.30 bit će prikazan film „Mirotvorac“.
Ulaz na sve projekcije je besplatan. Program je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture i medija RH u sklopu godišnjeg edukativnog programa Narodnog muzeja Labin, koji se oslanja na tekuću izložbu „Sloboda narodu! Antifašizam u Istri“.