Među dobitnicima natječaja Zaklade Istra „Mali projekti za bolje sutra“ nalaze se i dva projekta iz Labina, usmjerena na očuvanje baštine i zaštitu okoliša.
Labinski projekti među dobitnicima sredstava Zaklade Istra
Među dobitnicima sredstava natječaja „Mali projekti za bolje sutra“, koji Zaklada Istra provodi već 15 godina, nalaze se i dva projekta iz Labina. Riječ je o inicijativama usmjerenima na očuvanje kulturne baštine te zaštitu okoliša i podizanje ekološke svijesti u lokalnoj zajednici.
Ugovori o dodjeli sredstava potpisani su jučer, a osim dva labinska projekta, sredstva je ostvarilo još petero prijavitelja s područja Istarske županije.
„Terra Fameja“ – očuvanje nematerijalne baštine Labinštine
Mjesni odbor Labin Gornji ostvario je potporu u iznosu od 5.000 eura za projekt „Terra Fameja“, koji će se provoditi u suradnji s LAG-om Istočna Istra i Dječjim vrtićem Pjerina Verbanac.
Projekt je posvećen očuvanju nematerijalne kulturne baštine Labinštine, a u njegovoj provedbi sudjelovat će stariji mještani naselja Kranjci i poznavatelji usmene predaje. Oni će djecu educirati o lokalnim običajima, pričama, pjesmama, legendama, poslovicama i ostalim oblicima usmene predaje koje je godinama prikupljao pripovjedač i čuvar tradicije Božo Glavičić.
Kroz igre, radionice, susrete te čišćenje i uređenje prostora, tradicija će se predstaviti kao živa priča koja povezuje generacije i jača identitet lokalne zajednice.
„Plavo srce Labina“ – zajednički za čisto podmorje
Društvo podvodnih aktivnosti Rabac dobilo je 3.643,23 eura za projekt „Plavo srce Labina – Zajedničkim snagama za čisto podmorje“.
Riječ je o volontersko-filantropskom projektu usmjerenom na uklanjanje otpada iz uvala Šeničina i Remac, koje se nalaze u zaštićenom području prirode. Projektne aktivnosti uključuju dvije zahtjevnije akcije čišćenja podmorja te jednu istodobnu akciju čišćenja kopna uz uključivanje građana.
Poseban naglasak stavljen je na edukaciju djece i mladih o oceanskoj pismenosti, zero waste pristupu i održivom razvoju. Edukativne aktivnosti provodit će se u dvjema labinskim osnovnim školama i srednjoj školi, a učenici osnovnih škola kreativno će izraziti svoje dojmove kroz izložbu posvećenu moru, s ciljem jačanja ekološke svijesti lokalne zajednice.
O natječaju „Mali projekti za bolje sutra“
Natječaj „Mali projekti za bolje sutra“ financira se iz Fonda gradova i općina, u kojem je ove godine sudjelovalo osam gradova i deset općina s područja Istarske županije. Mali projekt podrazumijeva skup aktivnosti koje pokreću građani u lokalnoj zajednici kroz udruge, ustanove ili mjesne odbore, s ciljem rješavanja konkretnih lokalnih problema.
Projekti se mogu provoditi u prioritetnim područjima očuvanja, valorizacije i promocije istarskog identiteta, tradicije, kulture i običaja te poticanja razvoja filantropije u lokalnim zajednicama Istre.
Natječaj je bio otvoren od 29. rujna do 31. listopada, ukupna vrijednost iznosila je 30.000 eura, a prijavitelji su mogli zatražiti potporu od 2.000 do 5.000 eura. Ukupno je pristiglo 26 prijava, a svi odabrani projekti provodit će se u razdoblju od 1. siječnja do 31. svibnja 2026. godine, u trajanju od najviše pet mjeseci.