Lokalne vijesti

29.12.2025

Fotonaponska elektrana na parkiralištu u Starom gradu Labinu

Istarska Regionalna Energetska Agencija – IRENA nastavila je program solarizacije javnih zgrada dovršetkom fotonaponskih elektrana na osnovnim školama u Vižinadi i Kanfanaru.

Sukladno ranijim najavama, Istarska Regionalna Energetska Agencija – IRENA nastavlja s provedbom programa solarizacije javnih zgrada dovršetkom instalacije fotonaponskih elektrana na osnovnim školama u Vižinadi i Kanfanaru. Na obje škole ugrađene su solarne elektrane snage 12 kW.

Nastavak solarizacije školskih objekata

Ove dvije instalacije nadovezuju se na nedavno dovršenu solarnu elektranu na Srednjoj školi Mate Blažine u Labinu, čime se dodatno jača udio obnovljivih izvora energije u javnom sektoru na području Istarske županije.

Planirani projekti u 2026. godini

U narednom razdoblju IRENA će nastaviti s planiranjem i realizacijom novih solarnih elektrana na javnim objektima. U pripremi su instalacije fotonaponskih elektrana na Domu za starije osobe Novigrad, Dječjem kreativnom centru i Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Istarske županije u Puli, Domovima zdravlja u Umagu i Rovinju, kao i neintegrirana fotonaponska elektrana na parkiralištu u Starom gradu Labinu.

Ukupna snaga navedenih postrojenja, čija je realizacija planirana u 2026. godini, iznosi 479,73 kW.