Lokalne vijesti

21.04.2026

Gradska galerija Labin otvorila sezonu izložbom Igora Eškinje ''Upisane slike''

Gradska galerija Labin otvorila je izložbeni program izložbom Igora Eškinje „Upisane slike“, koja donosi prostornu intervenciju i istraživanje odnosa materijalnosti, iluzije i percepcije prostora.

Gradska galerija Labin otvorila je ovogodišnji izložbeni program u petak, 17. travnja, izložbom Igora Eškinje. Izložba „Upisane slike“ donosi prostornu intervenciju u kojoj Eškinja transformira galerijski ambijent u jedinstvenu vizualnu cjelinu, brišući granice između pojedinačnih djela i prostora koji ih okružuje. Kroz radove nastale u ciklusu započetom 2022. godine, umjetnik razvija istraživanje koje povezuje elemente građevinske tipologije i umjetničke intervencije, gradeći slojevite odnose između materijalnosti i iluzije.

Prostorna cjelina i istraživanje dimenzionalnosti

Kustosica izložbe Stephanie Peršić navodi kako je riječ o nastavku umjetnikova dugotrajnog interesa za prostornost i dimenzionalnost slike, koji se ovdje razvija u smjeru ambijentalne cjeline. Eškinja uspostavlja nelinearni koncept bez jasnog početka i završetka, u kojem se odnosi dovršenog i nedovršenog, rafiniranog i grubog te umjetničkog i neumjetničkog kontinuirano preispituju.

Međutim, kod Eškinje ništa nije jednostavno ni površno. Autor minimalnim, vrlo kontroliranim metodama preklapa i sažimlje slojeve zatečenih arhitektonskih elemenata, građevinske materije: knaufa kao ready-made zidnog objekta, zatim slika na knauf panelu kao nositelju; i daljnje putanje crteža (ponovno izvedenog glet-masom) u prostoru. Kao što se na površini slika potiho odvija vrlo živ suodnos elemenata, tako se on pretače na zidove okolnog prostora, širi u monokromne pojavnosti koje stvaraju nove elemente, nove suodnose, nova značenja, nove koncepte. Dihotomija se nastavlja“, opisuje nadalje slojevitost rada.

Percepcija prostora kao umjetničko iskustvo

Naglasak je postavljen na percepciji prostora kao elementa umjetničkog rada i simultanosti promatranja, pri čemu izložba funkcionira kao svojevrsna „upisana slika“ – prostorno iskustvo koje se ne usmjerava isključivo prema pojedinačnim objektima, već se razvija kroz kretanje i promatrački doživljaj.

Izložba „Upisane slike“ ostaje otvorena do 30. svibnja. Izložbu su otvorili ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Labin Ana Dundara Pajić, kustosica izložbe i Gradske galerije Labin Stephanie Peršić, umjetnik Igor Eškinja te u ime Grada Labina pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti Borjan Batagelj.