Lokalne vijesti

06.03.2015

Otvorena izložba Karla Paliske

U Narodnom muzeju i Gradskoj galeriji sinoć je otvorena izložba crteža labinskog umjetnika Karla Paliske „Retrospektiva 1981. - 2010.“ Otvorenju izložbe bio je nazočan autor Karlo Paliska , kojemu je u pozdravnoj riječi čestitao labinski gradonačelnik Tulio Demetlika. Predgovor katalogu  izložbe potpisuje povjesničarka umjetnosti Sandra Zloić koja veli kako je retrospektiva crteža Karla Paliske, nastalih tijekom posljednja dva desetljeća dvadesetog stoljeća i prve dekade novog milenija obimna  i kompleksna priča o sudaru dvaju svjetova, introvertiranog stvaralačkog senzibiliteta i realizacije istoga unutar svijeta umjetnosti, koji je u svojoj biti ekstrovertiran - umjetničko djelo traži biće s kojim će ostvariti odnos, komunikaciju i izazvati reakciju.

Okolnosti u kojima nastaju crteži, društveno-političke promjene, rat, osobna čuvstva i događaji postali su okvir unutar kojega se Paliska svijetu obraća  lepezom crtačkih tehnika. Njegova su djela u pravilu manjeg ili srednjeg formata, a gotovo trideset godina produkcije ovih crteža  i kolaža obilježit će i vrlo postojan odabir teme čovjeka, odnosno motiva portreta i figure, uz još nekoliko koherentnih ciklusa koji će u svom fokusu imati elemente arhitekture i/ili propitivanje odnosa plohe i teksture samog djela.“, istaknula je Sandra Zloić u predgovoru kataloga izložbe Karla Paliske.

{fcomment}