Novosti

23.04.2015

Otvoren sajam Kupujmo hrvatsko

„Aktivnosti Hrvatske gospodarske komore usmjerene su na trajno povezivanje dobavljača, proizvođača i kupaca. Moramo povećati postotak domaćih proizvoda u turističkom, ali i drugim sektorima. Samo tako čuvamo svoja radna mjesta i stvaramo nova“, rekao je predsjednik HGK Luka Burilović otvarajući u Poreču akciju „Kupujmo hrvatsko – Hrvatski proizvod za hrvatski turizam“, specijalizirani projekt HGK koji ima za cilj povećati udio hrvatskih proizvoda u turističkom sektoru. Naime, udio hrvatskih proizvoda u hotelima 2013. godine bio je iznad 55 posto. Burilović je tako iznio podatak kako turisti u našim hotelima konzumiraju 45 posto ribe koja nije domaća, 52 posto tjestenine ili primjerice 44 posto janjetine koja dolazi sa stranog tržišta. „Ako znamo i da je devizni prihod od turizma prošle godine iznosio više od 7 milijarda eura, mislim da ne moram posebno naglašavati koliki se potencijali kriju u tom sektoru“, dodao je predsjednik HGK.

Župan Istarske županije Valter Flego istaknuo je da čine velike napore kako bi povezali unutrašnjost Istre s obalom tj. kako bi se proizvođači autohtonih istarskih proizvoda povezali s turizmom na obali. „Ljudi još uvijek dolaze u Hrvatsku zbog sunca i mora,  ali sve više dolaze i zbog ukupnog turističkog doživljaja u što spadaju i gastronomija i enologije. Ministar turizma Darko Lorencin smatra kako je ova akcija odlična jer stvara svijest potrošača o hrvatskim proizvodima. „Trebamo se rukovoditi globalnom konkurentnošću i ne smijemo zanemariti „Kupujmo hrvatsko“ nego trebamo poduprijeti Komoru oko promidžbe hrvatskih proizvoda kako bi oni postali konkurentniji i prepoznatljiviji“, rekao je Lorencin i dodao kako vjeruje da će ovo postati tradicija i mjesto zajedničkog susreta na kojemu će se  tražiti zajednička rješenja.

kupujmo hrvatsko1

I pomoćnik ministra gospodarstva Vedran Kružić rekao je kako upravo ovako zamišlja razvoj platformi za rast i razvoj hrvatskih proizvoda te dodao kako intenzivno rade i surađuju s HGK na ovom projektu te da ga raduje što ovdje vidi velik broj renomiranih hrvatskih tvrtki. U sklopu akcije održao se i Okrugli stol pod nazivom Hrvatski proizvod za hrvatski turizam na kojem je zaključeno kako kvaliteta hrvatskih proizvoda nije upitna te se raspravljalo o mogućnostima i modelima kako povećati korištenje hrvatskih proizvoda u turizmu i kako hrvatske proizvode kroz različite projekte, promocije i modele poticanja i subvencija učiniti cjenovno konkurentnijima.

U sklopu ove akcije, u sajamskom okruženju izlaže osamdesetak ponajboljih hrvatskih tvrtki, na čak 2500četvornih metara. Tijekom akcije održavaju se i B2B susreti, paneli i prezentacije, edukacije najmlađih i građanstva o postojanju kvalitetnih hrvatskih proizvoda. Osim okruglog stola održat će se i paneli: Energetska učinkovitost i zeleno hotelijerstvo i Trgovina – kanal i partner za plasman hrvatskih proizvoda u turizam. Akciju  Hrvatska gospodarska komora  organizirana u suradnji  Gradom Porečom , a glavni sponzor događanja je Hrvatska poštanska banka. Sajam je od 15 sati otvoren i za građane, a trajat će do sutra 24. travnja do 19 sati.

{fcomment}