Novosti

Sea Gušti Rabac

24.05.2016

♫ Duh Davida Bowieja u riječkoj Galeriji Kortil

Europska noć muzeja u subotu je bila obasjana punim mjesecom. Godine 1969. čovjek je sletilo na taj Zemljin satelit, a David Bowie s pjesmom "Space Oddity" krenuo na put prema besmrtnosti. Nešto više od dva desetljeća njegove karijere, od 1983. do 2006. Bowieja je "objektivno" sa svojm kamerom pratio Brian Rašić, "muzički fotograf" s londonskom adresom. 

A grad koji teče u subotu je još jednom pokazao da ima rockersko srce i ljubiteljima legende priredio nezaboravnu Noć Davida Bowieja, multimedijalnu priču koja je počela otvorenjem izložbe fotografija Briana Rašića u Galeriji Kortil, a nastavljena prigodnim "Tribute to Bowie - Farewell my Hero" programom. Veliki broj gostiju na otvorenju je pozdravila kustosica Galerije Jolanda Todorović, koja je o postavljanju izložbe i Bowieju rekla: (ton - Jolanda Todorović).

Izložba je realizirana u suradnji s Odjelom gradske uprave za kulturu Grada Rijeke i Udruge Livingstone, čiji je čelni čovjek, Denis Redić kazao da je suradnju s Rašićem počeo prije nekoliko godina na manifestaciji Photodays u Rovinju, na kojoj je ovaj svjetski poznati fotograf lani vodio radionicu snimanja koncerata. Brian Rašić svoje je osjećaje te večeri opisao na sljedeći način: (ton - Brian Rašić).

Prisjetio se i 1970ih, kada je autostopom iz rodnog Beograda dolazio u Rijeku, na more i brodom "Njegoš" odlazio na Mali Lošinj te zaključio: (ton - Brian Rašić 1). Na izložbi je predstavljeno 48 fotografija Bowieja na pozornici, tijekom nastupa te njegovih portreta. Osim fotografija, posjetitelji mogu pogledati i video materijal autora Petra Trinajstića o Rašićevom gostovanju na festivalu fotografije “Rovinj Photodays”, gdje je ova izložba prvi puta i predstavljena.

Program Noći Davida Bowieja potom se nastavio u atriju Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku, gdje su izloženi omoti većine Bowiejevih ploča, od 1967. do 1992. godine. Nakon otvorenja izložbe fotografija legendarnog glazbenika, uslijedila je multimedijalna interpretacija i razgovor s ljudima koje je Bowie svojom energijom nadahnuo, Rašićem i publicistom Velidom Đekićem, a večer je moderirao poznati glas riječkog etera, Ivica Vrkić. Vratili su se oni u 1983., godinu koja je za Davida značila početak komercijalnog uspjeha. Naravno, riječ je o albumu Let's Dance. Bio je to njegov najkomercijalniji album, kreiran da ga lansira među velike velike zvijezde, ali Bowie ga nije volio, složili su se Rašić i Đekić. No, upravo promocija albuma ‘Let’s Dance’ u hotelu Claridge’s u Londonu bila je ključna za Rašića, koji je tada, točnije 17. ožujka 1983., Davida prvi put fotografirao.

Noć Davida Bowieja u riječkoj galeriji Kortil i atriju Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku upotpunjena je i nastupima plesne skupine Flame te mladog riječkog gitarističkog virtuoza, jedanaestogodišnjeg Frana Živkovića, koji je publiku oduševio svojom interpretacijom »Ziggyja Stardusta«. Duo Livingstone izveo je Absolute Beginners i Let’s Dance, a glazbenik Luka Ćapeta predstavio svoje viđenje pjesama China Girl i Life on Mars. Publika je biografsku kronologiju Bowiejevog djelovanja mogla pratiti putem video projekcije, a prikazane su i fotografije Mare Milin, koja je za Modni magazin Diva Style snimila editorijal na temu Davida Bowieja.

Brian Rašić u Rijeku nam je donio djelić Davida Bowieja, govorio o priči iza pojedinih fotografija, a posljednju je snimio 2006., kad je Bowie nastupio kao gost na koncertu Davida Gilmoura. Bila je to ujedno i posljednja godina njegovih nastupa uživo.

Rašić kaže kako ga je u svemu što je radio vodila emocija i ljubav prema muzici, a to su znali prepoznati i glazbeni divovi s kojima je surađivao, kao što su Muddy Waters, Chuck Berry, Amy Winehouse ili pak Rolling Stonesi, čiji je službeni fotograf od ranih 80ih. Uvijek se s poštovanjem odnosio prema ljudima ispred objektiva i nastojao ih predstaviti u najboljim izdanjima.

"Sve što sam radio došlo je iz velike ljubavi prema muzici i želje da ovjekovječim ljude koje sam volio. Naravno da sam ih uvijek nastojao zaštititi i prikazati u najljepšem svjetlu. To su ljudi čije sam postere kačio na zidove, a onda sam došao u situaciju da ti posteri postanu moje fotografije. Oni su naši idoli. Htio sam da izgledaju baš takvi kakve ih zamišljamo i kakve ih volimo."

Izložbu, na kojoj je u Noći Davida Bowieja u riječkoj Galeriji Kortil uživala Rafaela Paliska, možete pogledati do 12. lipnja.

 

{fcomment}