IRENA – Istarska Regionalna Energetska Agencija organizirala je danas u Labinu Konferenciju o energetskoj učinkovitosti u zgradama kulturne baštine. Konferencija je sastavi dio projekta EH-CMap u kojem je IRENA glavni partner, a u kojem još sudjeluju partneri iz Italije, Španjolske, Malte i Portugala. Projekt se u stopostotnom iznosu od 249.835 eura financira iz EU programa Erasmus+.
Cilj projekta je, rekao je na Konferenciji direktor Istarske Regionalne Energetske Agencije Valter Poropat: (ton – Valter Poropat). Zašto su konferencija i rezultati projekta važni: (ton – Valter Poropat 1). Rekao je Poropat i da je Europska komisija postavila visoke ciljeve do 2030. godine: (ton – Valter Poropat 2).
U radnom dijelu konferencije Lorella Limoncin Toth, pročelnica Konzervatorskog odjela u Puli za područje Istarske županije izložila je problematiku energetske obnove zaštite objekata kulturne baštine. Josipa Bilić iz Ustanove centra za istraživanje materijala Istarske županije METRIS održao je prezentaciju o analizama na kulturnim dobrima, a Tomislav Kurevija s Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta Zagreb je preko primjera iz prakse predstavio potencijale korištenja obnovljivih izvora energije u objektima kulturne baštine.
Florijan Ćelić, iz tvrtke Ideo plan govorio je o mogućnostima financiranja energetske obnove objekata kulturne baštine, dok je Davor Mišković s Politehnike Pula održao predavanje na temu potrebe za razvojem stručnih programa usmjerenih na energetsku učinkovitost, obnovljive izvore i ekologiju. U drugom dijelu programa govorilo se o rezultatima EU projekta EH-Cmap.

{fcomment}