logo logo

Online konferencija ''Javno civilno partnerstvo i participativno upravljanje kulturnim i društvenim centrima''

Radio Labin

Rudarska 3b, 52220 Labin

Tel: +385 52 856 510,+385 52 856 146,+385 52 880 409

labinradio@gmail.com
Lokalne vijesti

Online konferencija ''Javno civilno partnerstvo i participativno upravljanje kulturnim i društvenim centrima''

Online konferencija ''Javno civilno partnerstvo i participativno upravljanje kulturnim i društvenim centrima''
Labin Art Express XXI 27. i 28. svibnja u sklopu projekta Drištveno-kulturni centar Lamparna,  organizira međunarodnu, dvodnevnu online konferenciju na temu razvoja i budućnosti te participativnog upravljanja društvenim i kulturnim centrima.  Na europskoj se razini u kulturnim djelatnostima sve više raspravlja o nužnosti dijaloga i partnerstva između javnog, civilnog i privatnog sektora, kako bi se osigurao uravnoteženi kulturni razvoj.  Policentrični kulturni razvoj te naglasak na regionalnu i lokalnu razinu kulturne politike proizišli su iz načela supsidijarnosti kulturne politike, demokratskih vrijednosti otvorenosti i različitosti, kao i iz potrebe da lokalne zajednice čuvaju i razvijaju kulturne vrijednosti manjina i raznih subkultura, koje nije prepoznala dominantna institucionalizirana kultura. 
 
Razmišljajući, analizirajući i raspravljajući o novim modelima upravljanja u kulturi kao posljedicama, tj. evolucijskim koracima u razvoju kulturne politike i odgovorima na krizu demokracije i društva, nemoguće je izbjeći pitanje decentralizacije i lokalnog kulturnog razvoja, koji postaju nezaobilazni dio rasprave o participativnom upravljanju kulturom. Razvoj suvremenih gradova karakterizira uloga kulture koja je uzrokovala promjene u procesima kreiranja i prilagođavanja javnih politika - od urbanog planiranja te ekonomskih i obrazovnih politika do kulturne politike. 
 
Participativno upravljanje u kulturi također je povezano s uvjetima kulturnog sudjelovanja i kulturne sposobnosti. Ovi termini dovode do pitanja: koja nam je kultura potrebna; uspostavljanje kontakata s ljudima i suradnja s njima;  dostupnost što većem broju ljudi? Imaju li svi materijalnu slobodu stvaranja inačica kulture? Kakva je uloga kulturnih i društvenih centara u izgradnji lokalnih zajednica i njihovom uključivanju u sudjelovanje, ali i u ko-kreiranju kulturnih aktivnosti? Dva panela i jedna radionica te prezentacije bit će otvorene za javnost, a pratiti se mogu putem Zoom platforme ili live feeda koji će biti dostupan na Facebook stranicama konferencije  i DKC Lamparna.  
 
Sutra, prvog dana konferencije od 11 do 13 sati održat će se panel „Sudjelovanje u kulturnim i društvenim centrima u Europi“, a moderirat će ga Vedran Stanić. U četvrtak od 10 do 12 sati panel je na temu „Doprinos zajednice i utjecaj modela participativnog upravaljanja u kulturnim/društvenim centrima“, voditeljica kojeg je Irena Boljunčić Gracin. Istog dana od 13 do 15 sati održat će se prezentacija i radionica pod nazivom „Inovacija poslovnog modela za kulturne i društvene centre“.
Share on:

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/radiolabin/public_html/news_details.php on line 333

Servisne informacije

BEZ STRUJE 24. 8. 2026. (ponedjeljak):

•   Labin - Ermenegilda Štemberga k. br. 1, 1A , 3, 3A, 4 i 5 od 11:00 do 14:00






 

BEZ VODE 27. 8. 2026. (četvrtak):

• Veli Golji do Barbići, Mali Golji do Kunja, Paradiž, Martinski, Županići, Ružići, Kraj Drage, Šumber, Kukurini do 23:00

Nakon radova moguća su zamućenja vode.
U slučaju zamućenja nazvati ( dežurni telefon )
091 1855 163 – (07:00-22:00)

091 1855 164 – (22:00-07:00)

052 874 311 –   (22:00-07:00)


Remax Labin