logo logo

Turističkoj zajednici Općine Sveta Nedelja, Eko muzeju Vlaški puti i Općini Pićan sredstva za daljnji razvoj turizma

Radio Labin

Rudarska 3b, 52220 Labin

Tel: +385 52 856 510,+385 52 856 146,+385 52 880 409

labinradio@gmail.com
Novosti

Turističkoj zajednici Općine Sveta Nedelja, Eko muzeju Vlaški puti i Općini Pićan sredstva za daljnji razvoj turizma

Turističkoj zajednici Općine Sveta Nedelja, Eko muzeju Vlaški puti i Općini Pićan sredstva za daljnji razvoj turizma

Nakon provedena tri javna poziva o dodjeli sredstava, istarski župan Boris Miletić potpisao je u Poduzetničkom centru Coworking Pula, ugovore o dodjeli potpora turističkim projektima i manifestacijama na području Istarske županije u 2024. godini, za što je u proračunu osigurano više od 205.000,00 eura.

Tom prilikom, župan Miletić je naglasio kako je Istra šampion hrvatskog turizma i sudjeluje s više od 7 % u ukupnom udjelu hrvatskog BDP-a, ali i kako mu je drago da se o održivosti turizma sve više priča, kao i o zaštiti prostora. Kazao je i kako je ovog tjedan sudjelovao na sastanku s turističkim sektorom kojeg je sazvao predsjednik Vlade RH.

Dosadašnji pokazatelji govore da smo do sada na otprilike jednakim brojkama kao i prošle, rekordne godine. Trenutno u Istarskoj županiji imamo 480 tisuća registriranih kreveta i u tom segmentu, kada pogledamo cijeli Mediteran i naše konkurentne zemlje poput Grčke, Španjolske ili Portugala, vidimo da je omjer smještajnih kapaciteta poprilično nepovoljan. Od 1989. imamo otprilike jednak broj ležaja u hotelima i broj kampova, a onaj bum koji se dogodio je upravo u privatnom smještaju kojega dijelim na dvije kategorije. Prvi je onaj pozitivan dio obiteljskog turizma s jednim, dva apartmana koji građanima pomažu u dodatnoj zaradi dok je drugi onaj koji zloupotrebljava sustav tako da se grade kompleksi apartmana. U ovom potonjem slučaju imamo dakle biznis koji nije pravedno oporezovan, poput naših drugih djelatnosti, primjerice ribarstva, poljoprivrede, obrtništva i dr.“, istaknuo je župan, koji smatra kako se o održivosti turizma mora voditi računa prilikom kreiranja prostornih planova.

Župan je ujedno izrazio zadovoljstvo što je Županija u ovoj godini povećala proračunska sredstva za turistički manje razvijena područja za 18 % u odnosu na lani.Pročelnica Upravnog odjela za turizam Nada Prodan Mraković kazala je kako je ovo šesta godina da se provodi Javni poziv za dodjelu potpora projektima i manifestacijama u području turizma, a sve u cilju poticanja održivog i odgovornog razvoja turizma temeljenog na kvaliteti usluge i autentičnim sadržajima, kao i poticanja razvoja manje razvijenih područja za ravnomjeran turistički razvoj, za razvoj cjelogodišnjeg turizma, valorizaciju i promociju Istre kao vrhunske turističke destinacije, te razvoj zelenog i inkluzivnog turizma i razvoj selektivnih turističkih proizvoda.

U sklopu tri javna poziva dodijeljeno je 91.000,00 eura za poticanje turističkih manifestacija, 87.500,00 eura za proizvode i projekte na turistički manje razvijenim područjima i 26.574,23 eura za financiranje turističkih projekata udruga. Među dobitnicima sredstava su Turistička zajednica Općine Sveta Nedelja za projekt Pješačka staza šumberskih dina, Interpretacijski centar Vlaški puti - Nastavak projekta uređenja i opremanja tematskih staza ''Putevi kontrabanda'' i Interpretacijskog centra ''Vlaški puti'' i Općina Pićan za Festival Šćorice te nastavak uređenja i opremanja izletišta ''Bolobonski puči''.

Share on:
www.radiolabin.hr-5

Servisne informacije

BEZ STRUJE 24. 8. 2026. (ponedjeljak):

•   Labin - Ermenegilda Štemberga k. br. 1, 1A , 3, 3A, 4 i 5 od 11:00 do 14:00






 

BEZ VODE 28. 8. 2026. (petak):

• Martinski, Županići, Ružići, Kraj Drage, Šumber, Kukurini do 14:00

Nakon radova moguća su zamućenja vode.

U slučaju zamućenja nazvati (dežurni telefon):

091 1855 163 – (07:00-22:00)

091 1855 164 – (22:00-07:00)

052 874 311 –   (22:00-07:00)


Remax Labin